Wielu rodziców rozważa założenie rachunku bankowego dla dziecka. Jednak przy tej okazji pojawia się również wiele pytań.

Od ilu lat można mieć konto w banku? Co jest potrzebne do otwarcia rachunku dla nieletnich? Jak i gdzie założyć konto osobiste i oszczędnościowe dla dziecka? Odpowiadamy na te kluczowe pytania.

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Konto bankowe można otworzyć od 13 roku życia. Według obowiązującego w Polsce prawa, dziecko po ukończeniu tego wieku, osiąga tak zwaną ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

To z kolei umożliwia założenie dla niego rachunku osobistego w banku wraz z kartą płatniczą.

Oczywiście nieletni nie może zrobić tego sam – warunkiem jest tutaj uzyskanie zgody od przedstawiciela ustawowego. Będzie to rodzic lub inny opiekun prawny dziecka.

Co w sytuacji, w której chcielibyśmy otworzyć konto dla dziecka poniżej 13 lat? Okazuje się, że to również jest możliwe.

Kilka banków ma w swojej ofercie rachunki, które można założyć nawet dla niemowlaka. Z racji tego, że taki maluch nie może być formalnie posiadaczem konta, stanowi ono część ROR-u rodzica, który sprawuje nad nim pełną kontrolę.

Co jest potrzebne do założenia konta dla dziecka?

Trzeba wiedzieć o tym, że banki przy tej okazji często stosują swoje wewnętrzne regulaminy i procedury.

Jednak w większości przypadków będziemy potrzebować dowodu osobistego dorosłego oraz dokumentu tożsamości dziecka – paszportu, dowodu tymczasowego lub legitymacji szkolnej.

Może się zdarzyć również, że niektóre banki będą wymagać aktu urodzenia dziecka. Niektóre instytucje wymagają także obecności nieletniego przy zakładaniu konta w oddziale banku.

Jak założyć konto w banku dla nieletnich?

Tutaj będziemy mieć do wyboru zazwyczaj dwie możliwości: otwarcie konta dla dziecka przez internet lub w wybranej placówce banku.

Wizyta w oddziale wiąże się oczywiście z koniecznością dotarcia do banku oraz najprawdopodobniej odczekaniem swojego w kolejce. Jeżeli towarzyszy nam małe dziecko, może nie być to najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Założenie konta online jest szybsze i wygodniejsze, jednak taka usługa niestety nie jest dostępna w każdym banku.

Otwieranie rachunku dla dziecka przez internet polega na wypełnieniu prostego formularza, w którym należy podać kilka podstawowych danych o sobie i dziecku.

Na podstawie wysłanego wniosku bank sporządzi umowę, którą do podpisania dostarczy Wam bezpłatnie kurier. Następnie z powrotem doręczy podpisane dokumenty do banku, a konto zostanie aktywowane w ciągu kilku-kilkunastu godzin.

Aktualny ranking oraz porównanie kont osobistych i oszczędnościowych dla nieletnich dzieci, można sprawdzić na stronie https://bankradar.pl/konto-dla-dziecka/

Konto bankowe dla dziecka – czy warto?

Konto w banku dla dziecka, to nadal spory dylemat, przed którym staje wielu rodziców.

Z jednej strony, produkty i usługi bankowe kojarzą się typowo ze światem dorosłych, z drugiej jednak – dzieci w coraz to młodszym wieku stykają się z finansami.

Wydaje się, że złotym środkiem jest tutaj znalezienie odpowiedniego balansu. Młodego człowieka należy wprowadzać w zagadnienia dotyczące pieniędzy, ale przede wszystkim stopniowo i rozsądnie.

Konto dla nieletnich może okazać się dobrą pomocą w takiej edukacji. W końcu potrzebna jest nie tylko teoria, ale również praktyka. A dziecko przyswaja nową wiedzę bardzo łatwo.

Młody człowiek uczy się np. posługiwać kartą, wykonywać przelewy, jak wypłacić pieniądze z konta, itd. Czyli nabywa umiejętności, z których w przyszłości zapewne będzie korzystać w jeszcze większym stopniu.

Rachunki bankowe dla najmłodszych są bezpłatne w prowadzeniu, więc jest to kolejna zaleta. Mało tego, takie produkty często zawierają jeszcze dodatkowe promocje i bonusy – np. bilety do kina czy zniżki do szkół językowych.

Przezorni rodzice na pewno zapytają o bezpieczeństwo. W końcu nie zawsze można przecież liczyć na pełną odpowiedzialność dziecka w tym względzie.

Na szczęście banki ułatwiają w tym względzie sprawę. Rodzice mają pełną kontrolę nad rachunkiem dziecka, mogą ustalać np. limity na wypłaty z bankomatów, a karta płatnicza dla nieletniego jest najczęściej kartą przedpłaconą (pre-paid).

Jest to karta, która działa na zasadzie doładowania. Posiada tyle środków, iloma została wcześniej zasilona. To gwarantuje świetną kontrolę wydatków.

Z kolei świetnym motywatorem dla dziecka do nauki oszczędzania i doceniania wartości pieniądza, jest oprocentowanie rachunku. Kilka banków ma w swojej ofercie konta oszczędnościowe dla dzieci.

5/5 - 2 głosów