JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU

 

Sprawdź praktyczny poradnik, jak założyć konto w banku.Dowiedz się, jaka metoda na otwieranie rachunku osobistego może by ć dla Ciebie najlepsza.

Zakładanie konta bankowego jest obecnie możliwe na kilka różnych sposobów. Czasy, w których jedyną możliwością otwarcia rachunku osobistego, była wizyta w oddziale banku – na szczęście dawno już minęły.

Aktualnie, oprócz tej tradycyjnej metody, mamy możliwość wnioskowania o konto za pomocą infolinii, aplikacji mobilnej oraz przez e-formularz, wypełniony przez Internet.

Jak założyć konto w banku przez internet

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU PRZEZ INTERNET

Najpopularniejszym sposobem na otwarcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, jest złożenie wniosku przez Internet. W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać najbardziej odpowiednią dla nas ofertę.

W tym celu najlepiej porównać propozycje kilku banków. A można to zrobić przeglądając np. ranking darmowych kont internetowych.

Taki rachunek powinien być możliwie jak najbardziej dostosowany do naszych oczekiwań i celów. Najlepiej, gdyby jego utrzymanie i podstawowe usługi (prowadzenie, karta, przelewy, bankomaty) – były bezpłatne.

 ZAKŁADANIE KONTA W BANKU PRZEZ INTERNET – ETAP 1 

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na dany produkt, pierwszym etapem jest wypełnienie elektronicznego wniosku o otwarcie rachunku.

Tutaj będziemy musieli podać podstawowe informacje, które są wymagane w tego typu dokumentach: imię, nazwisko, dane adresowe, PESEL, itd.

Zadbajmy o poprawność podawanych danych, ponieważ znajdą się one na umowie za bankiem. Błędne informacje spowodują tylko wydłużenie czasu na spełnienie wszystkich formalności.

Po wypełnieniu i wysłaniu e-formularza wstępnego, trzeba będzie jeszcze wybrać sposób zawarcia umowy.

 ZAKŁADANIE KONTA W BANKU PRZEZ INTERNET – ETAP 2 

Jakie mamy możliwości na zawarcie umowy z bankiem? Możemy parafować dokument, który dostarczy nam kurier, lub aktywować konto bez podpisywania umowy – za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub tzw. wideo weryfikacji.

Tutaj należy zaznaczyć, że usługę aktywacji rachunku za pomocą przelewu weryfikacyjnego, udostępnia aktualnie tylko 7 banków. Natomiast wideo weryfikację jeszcze mniej.

  • W przypadku wybrania opcji z podpisaniem papierowej umowy, kurier dostarczy nam dokument do podpisania, a następnie przekaże go bankowi.
  • Decydując się na przelew weryfikacyjny, należy pamiętać o tym, aby został on wykonany z konta, które posiada identyczne dane jak te, które podaliśmy we wniosku online o nowe konto.
  • Wideo weryfikacja polega na włączeniu kamerki internetowej i rozmowie z konsultantem banku, który potwierdzi naszą tożsamość dzięki specjalnemu algorytmowi i analizie naszego dokumentu tożsamości.

Warto pamiętać o tym, że dzięki wybraniu przelewu weryfikacyjnego lub wideo weryfikacji, otwierane konto będziemy mieć aktywne od zaraz.

Jak założyć konto bankowe przez infolinięJAK ZAŁOŻYĆ KONTO BANKOWE PRZEZ INFOLINIĘ

Innym sposobem na otwarcie rachunku osobistego, jest zawnioskowanie o takowy poprzez infolinię banku. Trzeba powiedzieć, że nie jest to zbyt popularna metoda, ale większość banków udostępnia taką usługę. 

 ZAKŁADANIE KONTA W BANKU PRZEZ INFOLINIĘ – ETAP 1 

Cały proces polega na rozmowie z pracownikiem banku, podczas której trzeba będzie podać konsultantowi dane, wymagane do sporządzenia umowy.

Będą to więc informacje dot. imienia, nazwiska, danych adresowych, kontaktowych oraz serii, numeru i terminu ważności dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu). 

 ZAKŁADANIE KONTA W BANKU PRZEZ INFOLINIĘ – ETAP 2 

Ostatnim etapem jest samo podpisanie zawartej wstępnie (telefonicznie) umowy. Może się to odbyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest osobista wizyta w oddziale banku.

Drugim – za pośrednictwem kuriera, który dostarczy Ci umowę do podpisania, a następnie przekaże ją w Twoim imieniu bankowi. 

Po zweryfikowaniu i zatwierdzeniu dokumentu, bank dokona aktywacji nowo otwartego rachunku (o czym powinien poinformować Cię np. telefonicznie).

Zakładanie konta bankowego przez aplikację mobilną

JAK ZAŁOŻYĆ KONTO W BANKU PRZEZ APLIKACJĘ MOBILNĄ

Opcja zakładania rachunku osobistego przez aplikację mobilną, nie jest dostępna we wszystkich bankach. Natomiast w tych, które umożliwiają taką formę otwarcia konta, cały proces może się różnić od siebie w zależności od przyjętych rozwiązań technicznych.

Generalnie, należy ściągnąć na telefon aplikację mobilną banku i postępować zgodnie z wytycznymi, które będą się pojawiać na ekranie wraz z przechodzeniem kolejnych etapów zakładania rachunku.

Decydując się na tę formę wnioskowania o konto, należy pamiętać, że tutaj również będzie wymagane posiadanie dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu).

Zakładanie konta w placówce banku

ZAKŁADANIE KONTA W PLACÓWCE BANKU

Przez wiele lat, jedyny sposób na skorzystanie z usług banku – osobista wizyta w jego oddziale. Dziś już coraz mniej praktykowany.

Głównie ze względu na dostępność alternatywnych metod oraz chęć oszczędzenia czasu.

Wizyta w banku wiąże się najczęściej koniecznością dotarcia do niego oraz (najczęściej) odczekaniem swojego w kolejce do okienka.

Innym minusem takiego rozwiązania jest to, że ograniczamy się właściwie do wyboru oferty tylko tej jednej instytucji.

Natomiast plusem jest możliwość rozmowy z pracownikiem twarzą w twarz, który może odpowiedzieć na nasze ewentualne pytania.

Konsultant może także doradzić wybór danego produktu czy usługi oraz przygotuje wymagane dokumenty.

Procedura zakładania konta polega na podaniu dokumentu tożsamości pracownikowi banku, który spisze z niego niezbędne dane do zawarcia umowy.

___   ___   ___

Jak więc widać, otwieranie konta bankowego nie jest procesem skomplikowanym. A szybkość aktywacji rachunku osobistego, zależy od wybranej metody zawarcia z bankiem umowy.

Powyższe instrukcje nt. tego – jak założyć konto w banku, powinny się sprawdzić w większości przypadków. Aczkolwiek należy pamiętać również o tym, że sektor bankowy, to bardzo dynamicznie zmieniająca się branża.

Sprawdź także, jak założyć konto na selfie – w pełni aktywne w kilka minut.

5/5 - 1 głosów