PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE

Płatności zbliżeniowe kartą, telefonem, brelokiem czy naklejką, są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań bankowych na rynku i zyskują stale na popularności.

Oprócz oryginalnego sposobu płatności zapłacenie zegarkiem czy brelokiem, może być również bardzo komfortowe i pomocne w codziennych zakupach. Wiele osób jednak z nieufnością podchodzi do takiego rodzaju płatności a dzieje się tak głównie za sprawą braku wiedzy.

Mobilny rodzaj płacenia jest równie bezpieczny co płatności kartą, ma wiele korzyści i daje bardzo dużo możliwości. W dalszej części tekstu przedstawiamy odpowiedzi na pytania, czym są płatności mobilne — zbliżeniowe, na jakiej zasadzie funkcjonują oraz czy warto z nich korzystać.

Przedstawiamy również przydatne porady, które z pewnością ułatwią dokonanie wyboru oraz korzystnie z tego innowacyjnego rodzaju płatności.

Czym są płatności zbliżeniowe?

Płatności zbliżeniowe to płatności, które są dokonywane przy pomocy zbliżenia karty płatniczej lub innego elementu z modułem NFC do terminala płatniczego.

Podstawą tego rodzaju płatności jest mikroskopijna antena umieszczona w plastikowej obudowie, która łączy się z terminalem, który z kolei pobiera z niej opłaty.

W kartach płatniczych — zbliżeniowych jest ona zatopiona w plastiku w okolicy charakterystycznego znaczku zbliżeniowego. Na rynku występuje też jednak wiele przedmiotów, dzięki którym możemy płacić i które są oferowane przez banki.

Płatności tego typu są równie bezpieczne co płatności kartami zbliżeniowymi i zaliczają się pod kategorię “karty zbliżeniowe”. Banki bardzo chętnie wydają naklejki, zegarki, czy breloki. Ceny naklejek wahają się w granicach 20 zł – 30 zł a gadżetów między 50 zł a 100 zł.

W niektórych z nich należy je kupić, a niektóre oferują je jako np. darmowy dodatek do nowo otwartego konta osobistego. Są one powiązane z naszym rachunkiem i jeśli znajdują się na nim środki, możemy je wydawać przy pomocy właśnie takich oryginalnych gadżetów.

Płatności takie dokonywane do 50 zł nie wymagają podawaniu kodu PIN. Choć obecnie trwają prace nad tym, aby kwotę tą zwiększyć do 100 zł. Jeśli chcemy pozyskać naklejkę lub gadżet, musimy złożyć wniosek do banku i podpisać umowę wydania.

Wszystkie elementy traktowane są w świetle prawa jako środek płatniczy i podlegają wielu regulacjom.

Czym możemy płacić?

W płatnościach mobilnych — zbliżeniowych do dyspozycji otrzymujemy wiele przedmiotów, którymi możemy dokonywać płatności. Są to najczęściej zegarki, breloki czy naklejki, które możemy umieszczać na innych przedmiotach.

W tym zakresie możliwości jest wiele i są one ograniczone jedynie pomysłowością banków. Mikroskopijną antenę, dzięki której dokonywana jest płatność, można umieścić praktycznie w każdym elemencie.

Bardzo dobrym, rozwiązaniem jest naklejka NFC. Jest ona kilkucentymetrowych wymiarów i możemy nakleić ją na różne przedmioty. Prym w tej kategorii wiedzie telefon, ale również portfele czy kluczyki samochodowe, które zawsze mamy pod ręką.

Ciekawostka: Niektóre firmy oferują wszczepienie mikroskopijnej anteny w silikonowym elemencie pod skórę — np. nadgarstka. W takim wypadku płatności dokonywać możemy własną ręką.

Nie jest to jednak wizja rodem z filmów fantastycznych tylko realna oferta wykonywana na zachodzie Europy.

Naklejka czy wbudowany moduł płatności NFC w telefonie?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które oferują producenci telefonów komórkowych, jest wbudowanie modułu NFC do samego urządzenia.

Dzięki temu nie musimy w banku kupować lub pobierać naklejki czy breloka z anteną NFC, gdyż moduł jest umieszczony w samym smartfonie.

Konfiguracja i połączenie z naszym kontem jest proste, a w razie problemów możemy poprosić o to doradcę klienta w banku.

Za narzędzie płatności w tym rozwiązaniu uchodzi sam telefon, który należy przyłożyć do terminala, gdy zostaniemy poproszeni o zapłacenie rachunku. Funkcja ta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jeśli więc na półce w sklepie zobaczymy smartfon z opcją NFC, warto zastanowić się nad jego wyborem. Nie wszystkie modele mają taką opcję, choć z łatwością w średnim przedziale cenowym znajdziemy takie rozwiązanie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia płacenie telefonem, są naklejki NFC. Możemy umieścić je po wewnętrznej stronie tylnego panelu. Dzięki temu nawet telefonu bez wbudowanego modułu NFC zyskają funkcjonalność płatności mobilnych.

Płatności zbliżeniowe – czy warto z nich korzystać?

Jak najbardziej tak! Płatności mobilne — zbliżeniowe dają nam bardzo wiele plusów, które warto wykorzystać na swoją korzyść. Pierwszą z nich jest oryginalna forma.

Jeśli jesteśmy estetami lub lubimy niebanalne formy, warto zaskoczyć znajomych, jeśli zapłacimy za wspólną pizzę przywieszką żyrafą czy brelokiem do kluczy. Opcja takiego typu płatności jest również bardzo poręczna.

Jeśli ciągle zapominamy o naszej karcie płatniczej, warto nakleić naklejkę na telefon lub skorzystać z przypinki do kluczy. Pozyskanie takiego gadżetu nie jest trudne ani drogie.

Płacić w ten sposób możemy również wszędzie tam, gdzie możemy regulować rachunki kartą zbliżeniową.

Posiadając taki gadżet, minimalizujemy ryzyko kradzieży fizycznej, gdyż niewiele osób, a w tym przestępców potrafi zlokalizować i rozpoznać taki dyskretny gadżet.