JAK WYPŁACIĆ PIENIĄDZE Z KONTA

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form wypłaty gotówki z konta bankowego jest bankomat. Nic dziwnego – wystarczy kilka minut, by w bardzo łatwy i szybki sposób pobrać potrzebną nam gotówkę.

Jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są dostępne też inne rozwiązania, dzięki którym również można wypłacić pieniądze.

W artykule omówiliśmy formy cieszące się największą popularnością, uwzględniając związane z nimi koszty.

Jak wypłacić pieniądze z konta – bankomaty

Bez wątpienia wizytę przy bankomacie uznać można za faworyta w przypadku wypłaty gotówki ze swojego konta bankowego. Wystarczy spojrzeć na dane statystyczne udostępnione przez NBP.

Wskazują one, że w III kwartale ubiegłego roku tego typu operacja została wykonana prawie 175 mln razy. Statystycznie każdego dnia na bankomacie w naszym kraju przeprowadzanych jest ponad 80 operacji.

A w ciągu dwudziestu czterech godzin, wypłacamy z niego około 40 tys. zł.

Mimo że bankomaty pozostawiają w tyle inne dostępne narzędzia do wypłaty pieniędzy z konta bankowego, to ich popularność z kwartału na kwartał zaczyna spadać.

Wystarczy spojrzeć na dane z przed dwóch lat roku, które pokazują, że w III kwartale ilość operacji wyniosła około 183 mln. Oznacza to, że w ciągu roku kwartalna liczba zrealizowanych wypłat spadła o 8 mln, czyli aż o 4,5%.

Patrząc na to z drugiej strony, można zauważyć, że średnio wypłacana kwota systematycznie się zwiększa.

Analizie poddaliśmy okres 12 miesięcy i zauważyliśmy, że na ich przełomie kwota ta wzrosła prawie o 50 zł, a w III kwartale tego roku, wyniosła już blisko 500 zł. Co to właściwie oznacza?

Z każdym dniem ilość naszych wizyt przy bankomacie się zmniejsza. Ale kiedy już decydujemy się z nich skorzystać, to wypłacamy coraz wyższe kwoty.

Ja wypłacić pieniądze z konta – wypłata w bankowym oddziale

Dla miłośników bardziej tradycyjnych narzędzi polecamy wypłatę w banku. W tym celu nie trzeba specjalnie jechać do banku, w którym zakładaliśmy konto. Po pieniądze możemy zgłosić się do któregoś z jego oddziałów.

Poza tym, jak wskazują wyniki badania ankietowego wykonanego przez NBP, wypłat w banku nadal dokonuje wiele osób i zajmuje drugą pozycję (tuż po bankomatach) w rankingu najpopularniejszych metod pozyskiwania pieniędzy.

Jak wypłacić pieniądze z konta – trochę statystyki

Analizując dane historyczne, można zauważyć, że w kolejnych latach ilość wypłat gotówki realizowanych za pośrednictwem banku znacząco spada.

Dla przykładu, w III kwartale 2013 roku z bankowych kas wypłacono ponad 1,2 mld zł, a już w tym samym kwartale 2017 roku kwota wypłat spadła do niespełna 0,7 mld zł.

Na tym przykładzie doskonale widać, że na przełomie czterech lat spadło zainteresowanie wypłatą gotówki w bankowych oddziałach prawie o 50%.

Z drugiej strony, nawet tak drastyczny spadek ruchu w bankowych oddziałach nie wpłynął na status miejsca, w którym realizuje się duże wypłaty.

Patrząc na wyniki badań przeprowadzonych przez NBP, w ten sposób średnio wypłacana jest kwota w wysokości ponad 1 tys. zł.

Suma ta przewyższa 2 razy wypłaty z bankomatów oraz niemal 10-krotnie wypłaty za pomocą cashbacku.

W przypadku wypłat przez cashback, jednym z powodów tak dużej różnicy są ograniczenia maksymalnej wartości wypłacanych środków. Zazwyczaj w trakcie jednej transakcji można wypłacić tylko od stu do kilkuset złotych.

Nie mamy jednak stuprocentowej pewności, że ten status zostanie podtrzymany. Co więcej, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości zmniejszy się liczba stacjonarnych oddziałów banków.

W dużej mierze to właśnie cyfryzacja ponosi odpowiedzialność za to, że kolejne oddziały banków są zamykane. Według danych udostępnionych przez KNF ich liczba na przełomie ostatnich dwóch lat zmalała aż o 10%.

I nie ma żadnych przesłanek świadczących o nagłej zmianie tego trendu.

Dlatego zwolennicy tradycyjnej bankowości muszą liczyć się z tym, że za kilka lat czekają ich poważne zmiany. A chęć zrealizowania wypłaty pieniędzy w oddziale banku będzie wiązała się z coraz większymi trudnościami.

Mamy przecież cashback oraz inne innowacyjne narzędzia płatnicze, które cieszą się większą popularnością. Tak więc to tylko kwestia czasu, kiedy ta forma wypłaty pieniędzy z konta bankowego zostanie wycofana z obiegu.

Koszty podjęcia pieniędzy w poszczególnych bankach

Chyba nikt z nas nie lubi ponosić dodatkowych kosztów z tytułu wypłaty gotówki z konta bankowego, więc zanim zdecydujemy się na jakieś konkretne narzędzie, warto sprawdzić, jakie czekają nas opłaty.

Najkorzystniej jest podejmować gotówkę z bankomatów sieci własnej. Ponieważ w przeważającej ilości przypadków, usługa ta jest bezpłatna-wyjątek stanowią tutaj mBank (eKonto standard) oraz eurobank (Konto Active).

Oczywiście, w przypadku wypłaty kwot przewyższających 100 zł właściciele wskazanych kont również nie ponoszą żadnych kosztów.

Ale jeśli banknot będzie miał niższy nominał, od transakcji zostanie naliczona opłata. Będzie ona wynosiła: 1,30 i 1,90 za każdą przeprowadzoną tego typu operację.

Już tak słodko nie jest, jeśli chcemy wypłacić pieniądze z bankomatów sieci obcej. Większość banków nalicza dodatkowe opłaty od operacji i czasami będziemy musieli sporo za nią zapłacić.

Przykładowo właściciele Konta za Zero w PKO BP zostaną obarczeni 3-procentową prowizją (min. 5 zł). Więc przy wypłacaniu wyższych sum muszą liczyć się z tym, że prowizja od operacji będzie wynosiła nawet kilkadziesiąt złotych.

Tylko nieliczne banki oferują tego typu usługę całkowicie za darmo i zaliczyć do nich można np. Idea Bank oraz Nest Bank.

Jeśli nie chcemy tracić pieniędzy na prowizje, to lepiej zrezygnować z wypłaty pieniędzy z bankomatów obcych sieci i zdecydować się na skorzystanie z cashbacku.

Zdecydowana większość banków taką usługę oferuje za darmo. A nawet jeśli naliczają za nią dodatkowe opłaty, to nie więcej niż 1,50 zł.

Podobnie sytuacja prezentuje się w przypadku bezpośredniego pobierania gotówki z kasy banku.

Z reguły jest to operacja wolna od dodatkowych opłat. Ale zdarzają się przypadki, gdzie za jej wykonanie trzeba zapłacić 10 zł (np. mając Konto Optymalne w BNP Paribas).

Jak wypłacić pieniądze z konta – usługa cashback

Cashback to kolejne rozwiązanie, które umożliwia pobranie gotówki ze swojego konta bankowego. Ilość zwolenników tej usługi rośnie w zawrotnym tempie.

Obecnie zajmuje trzecie miejsce wśród najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w Polsce do wypłaty pieniędzy z konta bankowego.

Z usługi cashback można korzystać przy okazji płacenia za produkty i usługi za pomocą karty debetowej jak np. podczas zakupów spożywczych w sklepie, czy też zakupu benzyny na stacji paliw.

Aby zrealizować wypłatę gotówki z cashbacku, wystarczy w momencie zapłaty kartą zakomunikować o tym sprzedawcy.

On do końcowej sumy rachunku doliczy kwotę, którą chcemy pobrać i przekaże ją nam w formie papierowego banknotu.

Na temat pobierania gotówki przez cashback również przeprowadziliśmy dokładne analizy i jak wskazują opracowania NBP, w III kwartale 2017 roku za jego pomocą zrealizowano ponad 3,8 mln transakcji.

W stosunku do tego samego okresu w 2016 roku odnotowano aż 30-procentowy wzrost. To jednak nie wszystko, ponieważ zwiększyła się również ilość placówek oferujących tego typu rozwiązanie.

Już pod koniec 2016 roku z usługi cashback można było skorzystać w prawie 107 tys. punktów usługowo-handlowych. W kolejnych 12 miesiącach ilość tych placówek jeszcze wzrosła i wynosiła już 125 tys.

W ten sposób doszliśmy do momentu, gdzie liczba punktów, w których zrealizujemy wypłatę pieniędzy przy wykorzystaniu cashbacku jest 5-krotnie większa niż ilość dostępnych bankomatów.

Pomimo tak dużej ilości dostępnych punktów usługowo-handlowych oferujących usługę cashback, nadal tylko niewielki procent ludzi pobiera pieniądze przy okazji robienia zakupów.

Porównując ilość realizowanych transakcji tego typu w stosunku do wypłat z bankomatów, jest ona aż 60-krotnie niższa.

Oznacza to, że zanim wypłata gotówki przez cashaback będzie cieszyć się tak dużym powodzeniem, jak z bankomatów, minie jeszcze trochę czasu.

Alternatywne metody wypłaty

Western Union

Form umożliwiających wypłatę pieniędzy ze swojego konta bankowego jest jednak o wiele więcej.

Bardzo ciekawą alternatywą dla wyżej opisanych sposobów może być przekaz pieniężny, który w swojej ofercie ma Western Union.

Aby jednak skorzystać z tej usługi, trzeba założyć profil na stronie banku oraz posiadać kartę kredytową lub debetową.

Po zalogowaniu się na swoje konto wystarczy podać kwotę, jaką chcemy pobrać, numer swojej karty oraz wskazać miejsce, w którym odbierzemy gotówkę.

W ciągu kilku minut po zleceniu przelewu pieniądze będą na nas czekać we wskazanym miejscu.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia duża ilość miejsc, w których można odebrać gotówkę. I to nie tylko w Polsce, ale także w ponad 200 krajach całego świata (w sumie kilkadziesiąt tysięcy punktów).

Przy realizacji przekazów wewnątrzkrajowych pobierana jest opłata w wysokości 2% od przelewanej kwoty. Dla przelewów zagranicznych opłata ta wynosi aż 5%.

A dodatkowo trzeba liczyć się z kolejnymi kosztami, wynikającymi z ewentualnych różnic kursowych.

Poniesiemy je wtedy, gdy waluta karty i waluta obowiązująca w danym kraju różnią się od siebie.

Money Gram, Poczta Polska, aplikacje, Skrill

Również prywatna firma MoneyGram oraz Poczta Polska oferują usługę przekazów pieniężnych, która pozwala wypłacić gotówkę ze swojego konta. Działa ona na podobnych zasadach co w Western Union.

Co znaczy, że tutaj także pieniądze będą gotowe do odebrania już po kilku minutach od nadania i zostanie nam naliczona opłata około 5% od wypłacanej kwoty.

Warte uwagi są również specjalistyczne aplikacje, które pozwalają wypłacić gotówkę i zaliczyć do nich można między innymi DiPocket oraz Revolut.

Polecamy je przede wszystkim tym osobom, które dużo podróżują po świecie.

Innym rozwiązaniem jest jeszcze np. popularny internetowy portfel Skrill.

Ta elektroniczna portmonetka umożliwia zarówno płatności w internecie, w sklepach stacjonarnych, jak i wypłaty z bankomatów za pomocą karty Mastercard Skrill.

Podsumowanie

Patrząc na aktualne trendy, można by powiedzieć, że obieg pieniądza w papierowej formie znacząco spadł.

I coraz częściej posługujemy się jego elektronicznym odpowiednikiem. Jednak to nie do końca prawda, ponieważ gotówka nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co jest tego głównym powodem. Może kwestia przyzwyczajenia do posiadania zwitka banknotów w portfelu?

A może pewność, że jeśli elektronika zawiedzie, to będziemy w stanie uregulować swój rachunek w sklepie oraz w każdym innym punkcie handlowo-usługowym?

Na szczęście zaprezentowaliśmy szeroki wybór form, które można wykorzystać do wypłaty gotówki ze swojego konta osobistego.

4.7/5 - 3 głosów